W jakim przypadku należy Ci się samochód z OC sprawcy?

Wypadki chodzą po ludziach i zdarzają się w najmniej oczekiwanym i w najmniej odpowiednim momencie. Stłuczka to także duży stres, zarówno dla sprawcy, jak i poszkodowanego. Niemniej jednak, czy wiesz, że po kolizji lub wypadku drogowym poszkodowanemu należy się coś więcej niż tylko odszkodowanie? W przypadku, gdy uszkodzony pojazd nie nadaje się do jazdy, to poszkodowanemu kierowcy należy się również samochód zastępczy z OC sprawcy. Zastanawiasz się, jakie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy na koszt ubezpieczyciela? Zapraszamy do lektury, gdzie przybliżymy Ci ten temat.

Kiedy mogę otrzymać samochód z OC sprawcy?

Jest to możliwość dostępna dla kierowców posiadających jedno z ubezpieczeń dodatkowych (AC lub assistance) zarówno w przypadku wystąpienia szkody częściowej, jak i całkowitej. To, na jak długo kierowca otrzyma pojazd, zależy od rodzaju i rozmiaru uszkodzeń własnego auta.

W przypadku szkody częściowej – gdy auto kwalifikuje się do naprawy, to pojazd zastępczy przysługuje kierowcy na cały okres jego naprawy. Obejmuje to zarówno czas oczekiwania na naprawę, na zamówione części czy kosztorys, jak i sam czas wykonywania czynności naprawczych.

W przypadku, gdy ubezpieczyciel nie wyrazi zgody na użyczenie samochodu na pełen okres naprawy, to poszkodowany może wypożyczyć auto na własny koszt, a następnie zgłosić się do ubezpieczyciela w celu rozliczenia faktury.

Pamiętaj, że wypożyczony pojazd musi być tej samej lub niższej klasy, co uszkodzony!

W przypadku szkody całkowitej – gdy przywrócenie stanu pojazdu sprzed kolizji jest niemożliwe, to ubezpieczony ma także prawo do wynajmu samochodu zastępczego. Obejmuje to czas od dnia zniszczenia auta, aż do momentu nabycia nowego.

Nie ma znaczenia, w jakim celu wykorzystywany był samochód. Zgodnie z prawem auto przysługuje Ci, jeśli Twoje auto było eksploatowane zarówno do celów prywatnych, jak i do celów służbowych. Należy jednak pamiętać, że jeśli poszkodowany posiada drugi pojazd, który może użytkować, to ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów wynajmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *