Mówi się, że wypadki chodzą po ludziach oraz że zdarzają się w najmniej odpowiednim momencie. Czy wiesz, że w uzasadnionej sytuacji oprócz odszkodowania, przysługuje Ci możliwość uzyskania samochodu zastępczego z OC sprawcy, bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorcą, czy osobą prywatną. Dowiedz się więcej na ten temat.
Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy – co musisz wiedzieć?
Jest możliwe zarówno w przypadku wystąpienia szkody częściowej, jak i całkowitej. Od rozmiaru uszkodzeń pojazdu zależy, na jak długo kierowca otrzyma auto. Przykładowo, w przypadku szkody częściowej poszkodowany otrzymuje pojazd na cały okres naprawy własnego auta, co obejmuje nie tylko sam czas naprawy, ale także czas oczekiwania na naprawę. W przypadku, gdy ubezpieczyciel nie wyraża zgody na wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy na cały okres, to poszkodowany może wypożyczyć auto na własny koszt, by później zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot poniesionych kosztów. W przypadku, gdy nie stać Cię na samodzielne opłacenie wynajmu, to możesz wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy z prośbą o pomoc.
Co zrobić, by otrzymać zwrot kosztów? Już podczas zgłaszania szkody zadeklaruj chęć skorzystania z samochodu zastępczego z OC sprawcy przedstawicielowi ubezpieczyciela. Pamiętaj, by gromadzić wszystkie faktury i rachunki z wypożyczalni. Stanowią one dowód poniesionych kosztów. Ponadto, konieczna jest dokumentacja, która potwierdzi zasadność wynajmu pojazdu. Auto zostaje udostępnione wyłącznie w przypadku, gdy jest ono niezbędne dla kierowcy. Co więcej, bardzo często ubezpieczyciel podaje maksymalny koszt, np. za dobę wynajmu, który może ponieść.
Zastanawiasz się, czy możesz wybrać dowolny pojazd dostępny w wypożyczalni? Niestety nie, auto musi odpowiadać klasie pojazdu, który został uszkodzony w kolizji. Najczęściej ubezpieczyciel sporządza listę modeli, z których może skorzystać poszkodowany.
Co ciekawe, wynajem samochodu zastępczego przysługuje również w sytuacji, gdy kierowca ma wykupione autocasco lub assistance.