Wymagania przy wynajmie samochodu?

Aktualnie wypożyczenie auta to bardzo popularna opcja, z której korzysta wiele osób na całym świecie. Chociaż jest to szybkie i proste, to trzeba spełnić kilka niezbędnych wymogów. Polskie prawo nie precyzuje, jakie elementy muszą znaleźć się w umowie. Dlatego właśnie każda z wypożyczalni ma własny regulamin, a jej dokładne zapisy mogą różnić się w zależności od wybranego miejsca. Niemniej jednak podstawowe warunki często bywają podobne. Zastanawiasz się, jakie są wymagania przy wynajmie samochodu? Zapraszamy do lektury!

Wynajem samochodu a minimalny wiek kierowcy

Osoba, która wynajmuje auto, musi być pełnoletnia. W wielu wypożyczalniach obowiązuje minimalny wymagany wiek kierowcy, który z reguły wynosi 21 lat, chociaż w przypadku większych aut jest to czasami nawet 24-25 lat. Taki limit wprowadzany jest z potrzeby posiadania doświadczenia za kółkiem. Jeśli chodzi o górną granicę, to niektóre firmy ustalają ją na 70 lat. Ponadto, bardzo często konieczne jest posiadanie prawa jazdy przez minimum rok, chociaż nie zawsze jest to respektowane w każdym miejscu. Niektóre firmy wypożyczają samochody kierowcom, którzy niedawno zdali prawo jazdy, niemniej jednak konieczne jest wtedy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, a kierowcom oferowane są tańsze auta.

Wymagania do podpisania umowy wynajmu samochodu

Do podpisania umowy niezbędne jest posiadanie i okazanie dwóch dokumentów tożsamości. Pierwszym jest wspomniane już prawo jazdy, a drugie to dowód osobisty lub paszport. W przypadku zagranicznego prawa jazdy, musi ono spełniać wymogi Unii Europejskiej. Co więcej, jeżeli auto ma być prowadzone przez inną osobę niż ta, która podpisuje umowę, to fakt ten musi zostać zgłoszony i ona również musi spełnić wspomniane warunki.

Dodatkowo, konieczna jest karta kredytowa, dokument potwierdzający posiadanie konta bankowego czy też inny dokument potwierdzający stały dochód. Niektóre wypożyczalnie wymagają wpłaty kaucji, która zostaje określona w umowie. Innym popularnym rozwiązaniem jest zablokowanie określonej sumy na koncie klienta do momentu wygaśnięcia umowy. Bardzo często konieczne jest również zatankowanie do pełna wynajmowanego samochodu jeszcze przed oddaniem go do wypożyczalni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *