Czy przy wypożyczeniu auta należy uiścić kaucję?

Wybierasz się na urlop i poszukujesz bezpiecznego pojazdu na wyjazd? Może pech chciał, że przydarzyła Ci się kolizja na drodze i chcesz skorzystać z OC sprawcy? Wtedy bez względu na okoliczności, z pewnością zainteresują Cię usługi wypożyczalni samochodów. Wybór takiego rozwiązania wiąże się z koniecznością podpisania odpowiedniej umowy. Zastanawiasz się, czy przy wypożyczeniu auta należy uiścić kaucję? Zapraszamy do lektury!

Kaucja a wynajem auta

Każda firma posiada własną politykę dotyczącą umowy najmu, jej warunków oraz stawki. Zdarza się, że tego rodzaju miejsca żądają także dodatkowej wpłaty w formie kaucji. Przy zawieraniu najmu często istnieje konieczność wpłacenia “depozytu”. To swego rodzaju gwarancja dla firmy, która w przypadku należytego wykonania umowy zostaje nienaruszona. Tego rodzaju zabezpieczenie używane jest przez firmę wynajmującą w przypadku uszkodzenia samochodu, przekroczenia terminu zwrotu czy naruszenia zasad umowy. Jej dokładna wielkość zależy od wielu czynników. Pobierana jest w gotówce, w postaci przelewu lub blokady środków na karcie kredytowej czy debetowej klienta.

Kiedy kaucja zostaje zatrzymana?

Istnieją pewne sytuacje, w których klient otrzymuje jedynie częściowy zwrot kosztów lub nie otrzymuje go wcale. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Na przykład, gdy:

  • auto zostało uszkodzone
  • w środku palono tytoń
  • zwrócony pojazd ma niższy poziom paliwa niż w dniu wydania

Wtedy zależnie od danego przypadku środki wykorzystywane są na naprawę pojazdu czy jego wyczyszczenie lub uzupełnienie paliwa.

Czy muszę zapłacić kaucję, jak chcę wynająć samochód?

W wielu przypadkach usługodawcy starają się ograniczyć niezbędne formalności do minimum i oferować swoim Klientom elastyczne i przejrzyste warunki najmu. Dlatego wiele wypożyczalni samochodów rezygnuje z tej konieczności, szczególnie w przypadku starszych pojazdów. Natomiast jeśli interesuje nas wynajem auta luksusowego czy sportowego, to wtedy zainteresowani muszą pogodzić się z koniecznością zostawienia depozytu. Kwestia kaucji nie zależy jedynie od polityki wybranej wypożyczalni, ale także od sytuacji – np. czy interesuje nas wypożyczenie samochodu, czy np. wynajem auta zastępczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *